Saunování

U nás naleznete parní a finskou saunu, proto zde předkládáme pár informací k saunování ve finské a parní sauně.

V  sezóně máme připraveny saunové ceremoniály na čtvrteční a nedělní večer v cenně vstupného.

Finská sauna

Říká se, že ohřátí lidského těla nad normální teplotu je nejen příjemné, ale i relaxující. V sauně se uvolní unavené svaly a zklidní mozek – tělo do krve uvolňuje endorfiny “hormony dobré nálady”. Výzkumy dokazují, že pobyt v sauně nejen uvolňuje svalové napětí a zbavuje stresu, ale má i příznivý vliv na astma, lupenku, bolavé klouby, látkovou výměnu, posiluje srdce a upravuje krevní tlak, prohlubuje a uvolňuje dýchání, ruší nespavost. Saunování je výborné také při boji s celulitidou. Zvážíte-li se po saunování, zjistíte, že jste o kilo a půl lehčí – za tímto úbytkem je však ztráta vody. V sauně se však na druhou stranu vylučuje hormon somatotropin, který ovlivňuje tvorbu tukových zásob. Pobytem v potírně tedy proces hubnutí můžete podpořit.

Kontraindikace (nebo-li pro koho je sauna nevhodná):

  • při akutních, horečnatých onemocněních,
  • záněty orgánů, zejména cév,
  • nevyrovnaná onemocnění srdce a oběhu,
  • těžké formy epilepsie, nádorová onemocnění,
  • úrazy provázené krvácením, hnisající onemocnění kůže, mokvající ekzémy, plísně.

Parní sauna

Parní koupel má prastarou historii, již Řekové ji znali a u Římanů to byla součást lázeňské kultury. I dnes se setkáme s touto formou koupele v její původní podobě pod nejrůznějšími jmény od Turecka po severní Rusko. Není tedy pochyb, že parní koupel je oblíbená. A především zdravá. Je to příjemná potní lázeň, podobná sauně, ale se zcela jiným klimatem, ne tak horká a mnohem vlhčí. A přesto se může svým účinkem srovnat se saunou. Pro mnohé vyhovují právě nízké teploty koupele mezi 43° – 46° C a relativní vlhkost vzduchu až 100 procent jako ideální pro uvolnění. Ale nejen proto: zvláště zdravá je horká pára při onemocnění dýchacích cest a revmatických potížích. I ten, komu záleží na krásné pokožce, dovede ocenit vlhké teplo parní koupele. Podporuje lepší prokrvení a čistí a oživuje pokožku.

Na rozdíl od finské sauny působí parní lázně na člověka maximální vlhkostí vzduchu při relativně nízké teplotě kolem 40 °C.

 

 

Aktuality


Najdete nás i na Facebooku